Badanie rozmiarów ziemi

pobrany plik (1)Wraz z rozwojem cywilizacji granice osadnictwa ulegały przesuwaniu. Na wszystkie strony świata. Co więcej na początku granice były umowne. Określano je z grubsza – to do tej góry, do tego jeziora, itp. Z czasem granice zaczynały się stawać coraz bardziej wyraziste. I określane nie za pomocą góry lub jeziora, ale konkretnych miar i linii. W Polsce w wieku XII granice oznaczano w formie publicznej. Były to ujazdy oraz objazdy. Ujazdy pojawiły się w czasach kiedy prawo własności ziemi ulegało umocnieniu, a obszar nieeksploatowany stawał się coraz mniejszy. Władca osobiście, albo jego wysłannik, objeżdżał albo obchodził obszar granic zlecając umieszczać w wyznaczonych miejscach znaki graniczne. Oznacza to, że od najdawniejszych czasów zachodziła konieczność dokonywania pomiaru obszarów ziemskich.

Geodezja to nauka, której główny cel to badanie kształtu i rozmiaru ziemi. Do geodezji należy również określanie położenia określonych punktów na powierzchni ziemi. W Polsce geodezja jest zaliczana do nauk technicznych. Nauka ta stawia przed sobą pewne zadania. Jednym z zadań tejże nauki jest uzyskiwanie, badanie oraz przekazywanie dalej wiedzy o ziemi jako planecie oraz jej środowisku geograficznym. Na świecie powstaje wielu budowli. I należy przestrzeń w odpowiedni sposób zabezpieczyć, aby nadawał się on do budowy oraz bezpiecznej eksploatacji. Kolejnym zadaniem dla geodezji jest racjonalna gospodarka przestrzenna. A wiąże się ona z odpowiednią adaptacją struktur przestrzennych. Taką, żeby uwzględniać ład ekologiczny, a przede wszystkim przestrzenny.

To dzięki geodezji uzyskujemy różnego rodzaju mapy, profile ale nie tylko. Kiedy zależy nam na określeniu jak mamy rozliczyć daną nieruchomość to geodezja przyczyni się do ustalenia niezbędnych pomiarów. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy spór z sąsiadem o miedzę. Co się często zdarza. I zdarzało się w wiekach poprzednich. W takiej sytuacji przychodzi geodeta i dokonuje odpowiednich pomiarów. Następnie możliwe jest przygotowanie odpowiednich dokumentów tekstowych o charakterze prawnym. I wiemy już dokąd sięga posesja nasza, a dokąd posesja sąsiada.

Pomiary geodezyjne dokonywane są na przestrzeniach mniejszych i większych. I dlatego możemy rozróżnić geodezję niższą i geodezję wyższą. Geodezja niższa zajmuje się pomiarami dokonywanymi na małych powierzchniach, takich których promień nie przekracza 15,6 km czyli 750 km2. Nie uwzględniamy przy tym kulistości ziemi. Geodezja niższa nazywana jest też geodezją ogólną, szczegółową lub miernictwem. Geodezja wyższa natomiast to nauka o pomiarach, które wykonywane są na obszarach o powierzchni ponad 750 km2. Uwzględnia się tutaj kulistość naszej planety. Ponadto geodezja ma wiele działów.

Gdzie kończy się miedza sąsiada, a zaczyna nasza? Jak wytyczyć granicę między państwami? Jak mamy zagospodarować przestrzeń na jakimś terenie? Jeśli chcemy coś zbudować to jak mamy wytyczyć obszar, oznaczyć wszystkie krzywizny? I tu z pomocą przychodzi nam właśnie geodezja. Ta nauka ma właśnie za zadanie dokonywać takich, a nie innych pomiarów.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© 8062 Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.