Jak zagospodarować działkę

Posiadając niezabudowaną działkę mamy przed sobą niezwykle trudne zadanie. Podstawą przy projektowaniu jest zadanie sobie pytania, jak zagospodarować działkę, by zrealizować plan zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami, a także obowiązującymi przepisami.

Prawo budowlane jest dosyć skomplikowane i niekoniecznie czytelne dla laika. Dlatego też, jeśli nie wiemy, jak zagospodarować działkę, najlepiej udać się do specjalisty już na etapie planowania. Pomoże to nam uniknąć wielu błędów i niepotrzebnych kosztów (wynikających na przykład z konieczności korekty planów). Ekspert zwróci uwagę na: wygląd budynku oraz jego usytuowanie z uwzględnieniem architektury sąsiednich działek; konieczność zaplanowania dojazdów do budynku; przedstawienia zgodnego z przepisami w zakresie ochrony środowiska planu gromadzenia odpadów stałych oraz odprowadzania ścieków; uzbrojenie budynku, a także zaplanowanie przestrzeni wokół budynku (lub budynków), w tym przestrzeni zielonej.

Pierwsze i podstawowe pytanie stojące przed tym, kto rozmyśla jak zagospodarować działkę, to kwestie dotyczące usytuowania budynku. Szczególne przepisy obowiązują, gdy przeznaczeniem budynku będzie pobyt ludzi. W tym wypadku należy uwzględnić czy terenowi pod planowany budynek nie grożą jakieś niebezpieczeństwa, a także czy nie istnieją jakieś zagrożenia dla ludzi w nim przebywających. Należą do nich: szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych lub szkodliwe promieniowanie; zanieczyszczenia gruntu, powietrza lub wód; zagrożenie osuwiskiem, powodziami, podtopieniami czy lawinami oraz prawdopodobieństwo zaistnienia uciążliwego dla ludzi hałasu. Budynek powinien stać w odpowiedniej odległości od innych zabudowań i powinien mieć zapewniony dojazd (wraz z parkingiem) oraz dojście. W większości przypadków obowiązuje również konieczność zainstalowania odpowiedniego oświetlenia obejmującego dojazd i dojścia do posesji. W kwestiach związanych z gospodarką odpadami, należy uwzględnić miejsce do składowania odpadów stałych (z uwzględnieniem konieczności ich segregacji). Nieczystości ciekłe powinny być odprowadzane z uwzględnieniem planowanej gospodarki kanalizacyjnej.

Przy podejmowaniu decyzji jak zagospodarować działkę, należy również uwzględnić kwestie ogrodzenia oraz terenów zielonych. Ogrodzenie, podobnie jak inne elementy zabudowy, nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi (a także zwierząt). Przepisy dotyczą jego wysokości, materiałów z których jest wykonane, instalacji bram i furtek oraz zastosowanych przy ogrodzeniu zabezpieczeń.

Przy tworzeniu projektu koniecznym jest uwzględnienie zagospodarowania przestrzeni zielonej. Na większości działek budowlanych przestrzeń taka powinna zajmować 25% powierzchni całego terenu i być dostosowana do potrzeb (w zależności od tego czy jest to budynek prywatny, czy budynek użyteczności publicznej).

Ostatnim elementem planowania jak zagospodarować działkę, by zachować zgodność z obowiązującymi przepisami, jest stosowne przygotowanie jej uzbrojenia technicznego. W jego skład wchodzi możliwość podłączenia dla sieci wodociągowej, elektroenergetycznej, a także ciepłowniczej i kanalizacyjnej.

W: zagospodarowanie przestrzenne

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.