Jak zostać geodetą?

Dotychczas zawód geodety nie należał do najpopularniejszych. W rankingach popularności zawsze wyprzedzany był przez oblegana psychologię, socjologię czy pedagogikę. Rynek pracy staje się jednak coraz bardziej nieprzyjazny dla młodych ludzi a przesycenie powyższymi zawodami sprawia, że przyszli studenci musza szukać alternatywnych ścieżek rozwoju swojej kariery. Z tego powodu, coraz częściej wybieranym zawodem jest zawód geodety. Czym właściwie zajmuje się geodeta? I jak zostać geodetą? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Kim jest geodeta i czym się zajmuje?

Geodeta, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się geodezję, czyli miernictwem, wykonuje prace geodezyjne związane z pomiarami powierzchni. Wykwalifikowany geodeta zajmuje się między innymi wykonywaniem map do celów projektowych; wytycza również na gruntach projektowane obiekty. Geodeta zajmuje się także wykonywaniem podziałów, rozgraniczeń i scalania działek, bada również księgi wieczyste. Oprócz tego do zadań geodety należy wykonywanie badań osiadania, przemieszczania i odkształcania budynków. Jest to osoba niezbędna przy realizacji wszelkiego rodzaju budów.

Jak zostać geodetą?

Już wiemy kim jest geodeta i czym się zajmuje. Jeżeli po tym opisie czujesz, że jest to zawód w sam raz dla ciebie, przeczytaj poniższe porady, który pozwolą ci odnaleźć odpowiedź na pytanie: jak zostać geodetą?

Istnieją dwie drogi do uzyskania kwalifikacji niezbędnych do pracy w zawodzie geodety. Pierwszy z nich to ukończenie studiów wyższych, które dadzą nam pełne uprawnienia. Drugim sposobem jest ukończenie szkoły policealnej, która nada nam tytuł technika geodety. Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli zdecydujemy się na szkołę wyższą musimy być przygotowani na ogromną konkurencję. Niezbędne jest ukończenie studiów uniwersyteckich na kierunki geodezji i kartografii, musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kierunek ten z roku na rok jest coraz bardziej oblegany, więc nie jest łatwo się na niego dostać. Jeżeli jednak uda nam się na studia dostać, czeka nas dużo pracy. Studia te są dwustopniowe, po 3,5 roku nauki otrzymujemy tytuł zawodowy inżyniera geodety, natomiast po 5 latach nauki, magistra inżyniera. Uprawnienia zdobędziemy jednak dopiero po zdaniu egzaminu. Przeprowadzany jest on przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzamin składa się z części pisemnej (60 pytań testowych oraz 3 pytania opisowe) oraz z części ustnej. Uprawnienia zdobyć może jedynie osoba, która przedstawi zaświadczenie o niekaralności i odbędzie odpowiednią ilość praktyk zawodowych.

Jednak jak zostać geodetą, jeżeli nie chcemy poświęcać 5 lat na naukę? Możesz zdecydować się na ukończenie szkoły policealnej, która po 2 latach nauki nada ci tytuł technika geodety. Uprawnienia technika geodety są ograniczone, często asystuje on doświadczonemu geodecie inżynierowi. Po kilku latach pracy, technik geodeta może starać się o uzyskanie pełnych uprawnień do wykonywania zawodu, zależne jest to od ilości przepracowanych lat i doświadczenia zawodowego.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.