Wprowadzony pod koniec 1990 roku, laser znany również jako geodezyjna opcja laserowego skanowania zyskuje dzisiaj na popularności wśród mierniczych firm, które chcą pozostać konkurencyjne – bowiem wiedzą, że muszą posiadać skaner laserowy, a często nawet więcej niż jeden. Chociaż GPS geodezyjny wciąż pozostaje standardową usługą, jego wady w porównaniu do lasera w geodezji powodują sporą różnicę, na którą wszyscy szanujący się geodeci powinni zwrócić uwagę,
Jednym z przykładów inspektora, który z powodzeniem porzucił GPS na opcję skanowania laserowego jest firma z siedzibą w Krakowie, która rozpoczęła działalność w 1988 roku oferująca przede wszystkim przeglądy topograficzne i przeglądy dla wykonawców w okolicznych miejscowościach. Podobnie jak większość inspektorów, którzy ukończyli studia w celu skanowania laserowego i tutaj ten aspekt został używany już od początku 2000 roku, gdy konkretny projekt ujawnił potrzebę uaktualnienia sprzętu. Ten projekt pokazał w jasny sposób potrzebę korzystania z czegoś lepszego niż z urządzenia GPS w celu zbadania terenu z większą dokładnością.
Po ukończeniu skanowania laserowego widać było wyraźnie, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie. Początkowo pracę wykonywano za pomocą urządzeń konwencjonalnych w ramach projektów ale oferta została rozszerzona do projektów, których wielkość i złożoność wymagała właśnie tego by użyć skanery laserowe, takie jak te działające solidnie w dużych obszarach analizy strukturalnej – dlatego firmy oferujące obsługę takich projektów musiały ten aspekt uwzględnić. Choćby dlatego, że ten skaner w geodezji przyczynia się poprzez:
-
Zdolność do badania szerszej gamy obiektów, warunków i struktur
-
Zdolność do zakończenia projektu geodezyjnego w ciągu zaledwie jednej sesji geodezyjnej
-
Zbiór dokładniejszych danych niż stacje GPS
-
Dostawę edycji modeli danych, którymi klienci mogą manipulować, zmniejszając w ten sposób zaangażowanie samych geodetów,
Dlatego dzisiaj geodeci którzy przechodzą od tradycyjnych pomiarów geodezyjnych do laserowej mogą zrobić więcej niż za pomocą starszych urządzeń- oni mogą także zmienić sposób prowadzenia procesu geodezyjnego. Przy zrezygnowaniu z systemu GPS, notatki terenowe stały się przeszłością, zastąpione zostały przez niekończące się punkty danych i plików fotograficznych. Skanowanie laserowe może często uchwycić więcej danych niż ich początkowo potrzebuje klient, ale w końcu okażą się one naprawdę przydatne, co zmniejsza zaangażowanie geodetów w projekt. Z punktu widzenia klienta, zmniejszenie wkładu geodety ma dwie zalety: pozwala klientom na większą swobodę dzięki edycji danych projektu, a to doprowadza do zmniejszenia kosztów geodezyjnych pomimo że sprzęt do skanowania jest za wyższą cenę niż zakup urządzeń GPS.
Niezależnie od rodzaju projektu, te niższy koszt geodezyjne oraz najwyższej jakości rezultaty sprawiają że laserowe skanowanie wyznacza nowy standard poziomu geodezyjnego w firmach, w których nie ma już innych rozwiązań. Firmy takie jak ta wspomniana powyżej przebyły długą drogę zanim zrozumiały, że dzisiaj skanery geodezyjne mają naprawdę sens. I wszystko co odpowiada za skanowanie tworzy jak najlepsze doświadczenia dla nich i dla klientów w wielu dziedzinach i branżach, w tym w ramach organów ścigania, usług konserwowania, architektury, budownictwa, inżynierii i telekomunikacji. Jeśli siedzi się w branży geodezyjnej warto na ten temat dowiedzieć się jak najwięcej, by nie musieć zostać w tyle, kiedy wszyscy inni będą niewątpliwie iść do przodu.