Po długich poszukiwaniach i dyskusjach czy w mieście czy też poza nim została wreszcie zakupiona działka. Teraz należy wybrać pasujący do kształtu i uwarunkowań działki projekt domu pamiętając o tym, by spełniał on nowoczesne wymogi energooszczędności. Nim jednak zostanie wydane pozwolenie o budowie należy dostarczyć niezwykle ważny dokument o zagospodarowaniu czyli tzw. projekt działki. Zawiera on wszystkie istotne planistyczne informacje i musi mieć odpowiednią formę.
Na aktualnej mapie geodezyjnej powinny zostać naniesione dane wraz z dokładnymi pomiarami. Z planu powinno jednoznacznie wynikać, gdzie i jakie instalacje oraz podłączenia zostaną dokonane. Taki projekt działki powinien uwzględniać wytyczne planu przestrzeni odnośnie danego terenu, w tym tej konkretnej działki. Plan zagospodarowania musi być zatwierdzony przez uprawionego do tego geodety. Czas rozpatrywania i wydania pozwolenia na budowę zależy niejednokrotnie od rzetelności i dokładności planu zagospodarowania działki, który raz włożony z podaniem ma charakter ważnego dokumentu.
Po pierwsze plan musi udokumentować granice działki oraz przedstawić istniejące już instalacje i ewentualnie budynki. Tzw. techniczne uzbrojenie terenu obejmuje przy tym podłączenie do sieci wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacyjnej oraz elektroenergetyki. W niektórych przypadkach obok sposobu odprowadzania ścieków znajdzie się też wzmianka na temat ich oczyszczania. Warunki takich podłączeń muszą zostać wyjaśnione na tym etapie, zostać naniesione na projekt działki, a zaświadczenia o tym od poszczególnych dostawców powinny znaleźć się w załączniku do podania o pozwolenie na budowę. Muszą one być w miarę aktualne, z reguły mają ważność od jednego do dwóch lat. Wystąpić o nie może jedynie osoba uprawniona do korzystania z działki.
Kolejnymi istotnymi informacjami, które powinien zawierać projekt działki są jej usytuowanie oraz dane o rozkładzie planowanego domu, rozwiązaniach komunikacyjnych i układzie zieleni. Przy czym w fazie projektowej ważne jest, by zaznajomić się z obowiązującymi w tym zakresie normami i dokonać w razie konieczności wstępnych międzysąsiedzkich umów. Do relewantnych informacji należą wymiary odległości między obiektami wewnątrz działki, jak również z w stosunku do zabudowań sąsiednich. Takie szczegóły jak okna wychodzące bezpośrednio na granicę działki, rozstaw drzew w odniesieniu do budynku i granicy działki, rodzaj i wysokość ogrodzenia oraz miejsce na pojemniki ze śmieciami, tudzież na składowanie kompostu, okażą się wcześniej czy później być nie mniej ważnymi. Nie tylko więc zagospodarowanie samej działki musi być uwzględnione, ale także istniejący lub planowany kontekst otoczenia.
Poza tymi formalnymi wymogami projekt działki to również ostatnia szansa dokonania strategicznych, pomysłowych decyzji na temat rozplanowania. Pierwszym koniecznym do uwzględnienia czynnikiem jest orientacja według stron świata. Chodzi nie tylko o kwestię czy słońce będzie rano zaglądać do kuchni, a wieczorem umili chwile w pokoju dziennym. Ważne jest również jaki cień i o jakiej porze dnia rzucają sąsiednie budynki. Nowoczesne sposoby projektowania starają się przy tym o najlepszą integrację budynku mieszkalnego z bezpośrednim otoczeniem działki.