Czy warto zostać geodetą

Geodeta to zawód, który uchodzi za prestiżowy, dający konkretne możliwości zarobkowania, rozwoju, dobre zajęcie itd. Nic dziwnego, że jest duże zainteresowanie zdobywaniem wykształcenia i uprawnień w tym kierunku. Czy warto zostać geodetą – tutaj jest jednak pewien kłopot ,gdyż geodeta jest to jeden z zawodów, do których dostęp jest ograniczany.

Wiele kierunków studiów zachęca właśnie takim programem, który zawiera także przedmioty związane mniej lub bardziej z geodezją. Nie oznacza to jednak, że osoba, która ukończy taki kierunek, jest geodetą i może wykonywać pracę geodety. Do wykonywania tego zawodu trzeba mieć uprawnienia. To bardzo ważne. Osoby, które ukończyły technikum o profilu geodezyjnym, bądź też szkoły zawodowe, podyplomowe, policealne o tym profilu i legitymują się uprawieniami technika geodety mają więc większe możliwości i prawnie potwierdzone kwalifikacje – w przeciwieństwie do osób, które ukończyły studnia.

Dlatego tutaj trzeba uważać na ten aspekt i zastanowić się, czy warto zostać geodetą, czy po trudnych studiach, takich jak np. geografia lub gospodarka przestrzenna, które w swym programie mają zajęcia związane z geodezją, ćwiczenia terenowe itd. – będziemy jeszcze mieć siłę, chęć oraz możliwości finansowe, by ich na studia podyplomowe lub do technikum geodezyjnego, by zdobyć upragnione uprawnienia. Można także przystąpić do specjalnego egzaminu państwowego – on jest właśnie kluczem do zdobycia tych uprawnień. Zmiany legislacyjne mają iść w tym kierunku, by do tego egzaminu mogły przystąpić także osoby, które nie mają ukończonego technikum geodezyjnego itd. – ale wtedy warunkiem koniecznym jest udokumentowany staż pracy w zawodach związanych z geodezją. Dlatego i tak zdobycie uprawnień nie jest warte.

Generalnie więc dostęp do zawodu nie jest blokowany w ten sposób, ze osoba, która skończyła studia w dziedzinie tylko powiązanej z geodezją nie może wiązać przyszłości z tym zawodem. Czy warto zostać geodetą – trzeba się zastanowić. By jednak była uprawniona ona do samodzielnej pracy przy niektórych zadaniach geodezyjnych, musi posiadać konkretne uprawnienia. Jest ich sporo, dlatego dobrze byłoby się zapoznać z tymi wymogami, by mieć świadomość, że dostęp do tego zawodu, możliwość zdobywania wielu zleceń, będzie wiązał się z ciągłym dokształcaniem, edukacją, pięciem się w karierze – po prostu wtedy można zdobyć szerszy zakres obowiązków. A osoba, która zamawia usługi geodezyjne oczywiście woli, by jedna osoba wykonała wszystkie te związane z geodezją zadania.

Czy warto zostać geodetą to więc zagadnienie wymagające głębszego zastanowienia. Na pewno jeśli już dana osoba ma wszelkie uprawnienia, to jest to dobry zawód. Czy warto zostać geodetą – takie pytanie zadaje sobie wiele młodych osób. Przyszłość w tym zawodzie nie jest prosta, jeśli ktoś jednak jest zdeterminowany może to być odpowiednia ścieżka zawodowa. Wymagająca, lecz też przynosząca dobre korzyści. Tym bardziej więc nie można tego czynnika pomijać w takich sytuacjach.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.