Geodetów najczęściej spotkać możemy w terenie. Zajmują się wyznaczaniem położenia elementów budynków, określają granice działek rolnych i budowlanych, wyznaczają przebieg dróg oraz autostrad. Wszystkie pomiary muszą być wykonywane z niezwykłą precyzją i dokładnością, wszelkie błędy są bardzo trudne do naprawienia. Praca geodety wiąże się więc z ogromną odpowiedzialnością a zdobycie uprawnień nie jest łatwe. Każdy, kto chciałby pracować jako geodeta musi ukończyć odpowiednie studia na kierunku geodezja i kartografia. Zawód geodety należy do grupy zawodów regulowanych, oznacza to, że jego wykonywanie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji zawodowych, które ujęte są w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Każdy przyszły geodeta po studiach musi zdać egzamin, który da mu prawo do wykonywania zawodu. Jest to trudna i odpowiedzialna praca. Czy warto więc zostać geodetą? Ile zarabia geodeta?
Geodeta – zarobki
Na to pytanie chcieliby znać odpowiedz przede wszystkim przyszli geodeci. Czy ścieżka kariery, którą wybrali jest opłacalna? Czy po studiach znajdą pracę? Ile zarabia geodeta?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy jaką drogę obierze przyszły geodeta. Już podczas studiów musimy zdecydować się na konkretną specjalizację, a zawód geodety obejmuje ich kilka: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne; rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych; geodezyjne pomiary podstawowe; geodezyjna obsługa inwestycji; geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych; redakcja map oraz fotogrametria i teledetekcja. Jeżeli chcemy więc wiedzieć ile zarabia geodeta, musimy wziąć pod uwagę jego specjalizację.
Oczywiście na zarobki geodety wpływa również wiele innych czynników. Oprócz zakresu posiadanych uprawnień należy również wziąć pod uwagę jego doświadczenie zawodowe. Najniższe płace otrzymują geodeci zatrudnieni w urzędach miast lub gmin. Ich zarobki kształtują się w granicach 1,5 – 3 tys. złotych netto. Na wyższe stawki liczyć mogą geodeci zatrudnieni w biurach geodezyjnych i firmach budowlanych. Ze statystyk wynika, że wyższe zarobki oferują firmy prywatne a nie państwowe.
Odpowiedź na pytanie ile zarabia geodeta nie jest prosta również z tego względu, że plaga tzw. „umów śmieciowych” czyli umów o dzieło i umów zlecenia znacznie zakłamuje rzeczywiste zarobki geodetów.
Najbardziej korzystne dla geodety jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy świadczącej usługi geodezyjne nie jest jednak proste. Decydując się na własną firmę musimy przede wszystkim posiadać środki finansowe na rozpoczęcie działalności oraz pomysł na znalezienie klientów. Jednak nasze zarobki będą wtedy o wiele wyższe. Geodeta prowadzący własną działalność może zarobić miesięcznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Jeżeli marzymy więc o zostaniu geodeta, musimy być przygotowani na lata ciężkich studiów, nie zagwarantuje nam to jednak wysokich pensji jeżeli nie będziemy mieli pomysłu na siebie.