Rynek pracy w obecnych czasach jest bardzo trudny. Młodzi ludzie stając przed wyborem swojej ścieżki kariery muszą się dobrze zastanowić jaką drogę obrać. Rynek jest nasycony i praktycznie żadne studia nie gwarantują posady i pracy w zawodzie. Jeżeli więc chcielibyśmy zostać geodetą a nie chcemy marnować, dobrym pomysłem jest wybranie się do szkoły policealnej i kształcenie się na kierunku technik geodeta.
Jak zostać technikiem geodetą?
Jeżeli naszym marzenie jest praca jako technik geodeta mamy dwa wyjścia. Po pierwsze zaraz po gimnazjum możemy wybrać się do technikum, które kształci w tym kierunku. Jeżeli jesteśmy starsi – nic straconego. Możemy przejrzeć oferty szkół policealnych oraz Ośrodków Kształcenia Zawodowego. Nauka na kierunku technik geodeta trwa od 2 do 4 lat, w zależności od rozkładu godzin, który musi zrealizować każdy uczeń. Żeby otrzymać dyplom technik geodeta, konieczne będzie zdanie egzaminu końcowego oraz odbycie odpowiedniej ilości praktyk zawodowych.
Jaki program realizuje technik geodeta?
Jak każdy zawód, również technik geodeta posiada podstawę programową kształcenia w zawodzie. Każdy uczeń musi zrealizować odpowiednią ilość godzin wszystkich wymaganych przedmiotów:
-
Bezpieczeństwo i higiena pracy
-
Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej
-
Język obcy ukierunkowany zawodowo
-
Kompetencje personalne i społeczne
-
Organizacja pracy małych zespołów
-
Umiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie technik geodeta
-
Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywanie wyników pomiarów
-
Obsługa geodezyjna inwestycji budowlanych
-
Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami
Technik geodeta współpracuje przede wszystkim z inżynierem geodetą. Współdziała przy prowadzeniu prac geodezyjnych takich jak: pomiary astronomiczne czy pomiary grawimetryczne. Technik geodeta może być zatrudniony w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, organach administracji samorządowej i pozarządowej, może również prowadzić własną działalność gospodarczą świadczącą usługi geodezyjne.
Główne zadania technika geodety
-
Mierzenie działek i innych elementów terenu
-
Wykonywanie podziału nieruchomości
-
Tworzenie map do różnych celów
-
Obsługa geodezyjna budowy różnych obiektów (np. autostrad, budynków wysokościowych, dróg, metra)
-
Prowadzenie ewidencji gruntów i budynków
-
Obsługa systemu informacji przestrzennej