Geodezja jest ciekawa

Geodezja ostatnimi czasy uchodzi za bardzo atrakcyjny kierunek kształcenia. Jednak ma to swoje dobre i złe strony, tak jak w przypadku każdego innego atrakcyjnego kierunku. Trzeba pamiętać, że moda na nadany kierunek oznacza, że coraz więcej uczelni go otwiera i kształceni są absolwenci w dużych ilościach. Absolwenci z kilku następujących po sobie roczników, będą mieć więc spore problemy z odnalezieniem się na rynku pracy.

Geodezja jest ciekawa, to na pewno, ale również trzeba pamiętać o tym, ze jest to dość trudny i skomplikowany kierunek kształcenia. Co więcej, studia nie dają automatycznie uprawnień zawodowych. Tylko otwierają drogę do ubierania się o tego typu uprawnienia. Nie muszą to być ściśle kierunkowe studia, czyli geodezja, ewentualne geodezja i kartografia. Są także liczne powiązane kierunki, typu geografia, gospodarka przestrzenna, budownictwo i architektura. Absolwenci tych wszystkich kierunków mogą więc po ich ukończeniu ubiegać się o zdobywanie uprawnień geodezyjnych. Jednak wymaga to czasu, nauki, zaangażowanie i pieniędzy. Trzeba też legitymować się odpowiednim, określonym przepisami prawa stażem pracy, by móc ubiegać się o uprawniania, czyli by móc przystąpić do egzaminu zawodowego, państwowego, a nadanym poziomie.

Geodezja jest ciekawa – na pewno ten argument przemawia do wielu osób, które pragną pracować w zawodzie geodety. Niestety często marzenia przegrywają w różnych przypadkach z rzeczywistością. Nawet zdobycie tych uprawnień i kwalifikacji nie daje gwarancji, że będzie łatwo. Na pewno dużym plusem takiej pracy jest praca w terenie. To może być na pewno interesujące i ciekawe, więc to byłby dobry zawód dla tych, którzy nie za bardzo wyobrażają sobie pracę typowo biurową. Jednak bez papierkowej roboty się nie obejdzie. Geodezja jest ciekawa jako praca w terenie, jednak geodeci zajmują się też przecież potem opracowaniem planów, ale również całej dokumentacji. Muszą też liczyć się z tym, ze ważnym elementem ich pracy jest załatwianie różnych spraw urzędowych. To dość skomplikowany proces.

Dlatego wcale nie jest tak, że bezwarunkowo geodezja jest ciekawa. Na pewno ta praca terenowa jest mniej nudna od papierkowej, ale z drugiej strony trzeba się też liczyć z tym, ze przyjdzie pracować w trudnych warunkach. Często trzeba będzie pracować w deszczu śniegu, błocie, na mrozie itd. Geodeta musi przecież przyjechać na taka działkę, wymierzyć ja. Tak więc często ta praca będzie się wiązać z wdzianiem ubrania roboczego oraz kaloszy. To pewnie jeden z powodów, dla którego geodezja jest ciekawa głównie dla mężczyzn. Chociaż widać obecnie taką tendencję, że wiele dziewcząt wybiera ten kierunek kształcenia, podobnie jak np. budownictwo. Jednak przeważnie i tak trafiają one do pracy biurowej, która uchodzi za mniej męczącą pod tym względem. Na pewno też pewnym utrudnieniem jest to, że nie jest to praca w jednym miejscu. Czasem trzeba się będzie liczyć z dojazdami, trudnymi, bo nie jest tak, ze zawsze zlecenia będą w danym mieście. To jest praca także, a może przede wszystkim więc w terenie.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.