W przypadku budowy domu niezbędna będzie pomoc geodety. Jednak wbrew powszechnej opinii, jego praca nie kończy się na zwykłym pomiarze terenu i wyznaczeniu miejsca budowy. Niezbędny jest on także podczas budowy, a także po jej zakończeniu. Gdzie zatem szukać geodety i na co zwracać uwagę?
Po pierwsze- należy zwracać uwagę na uprawnienia. Jest to absolutnie najistotniejszy element, gdyż jedynie dokumenty stworzone przez geodetę z uprawnieniami będą miały jakąkolwiek moc prawną! Uprawnienia zyskuje się na mocy egzaminu państwowego. I choć nadawane są w aż siedmiu zakresach- przy budowie domu wystarczy znaleźć specjalistów od pierwszego i drugiego zakresu uprawnień.
Czego zaś dotyczą te uprawnienia? Otóż pierwszy zakres uprawnień pozwala geodecie wykonywać pomiary sytyacyjno-wysokościowe, realizacyjne oraz inwentaryzacyjne. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe przeprowadza się głownie dla stworzenia mapy geodezyjnej dla celów projektowych. Mogą tez być konieczne przy podziale nieruchomości. Pomiary realizacyjne pozwalają z kolei na wytyczenie odi głównych domu, innymi słowy- pomagają ustalić położenie przyszłego budynku w terenie. Pomiary inwentaryzacyjne przeprowadza się już w trakcie i po zakończeniu budowy w celu sprawdzenia zgodności stanu faktycznego z planami i naniesieniu aktualizacji na mapy. Drugi zakres uprawnień z kolei pozwala zajmować się rozgraniczaniem i podziałem nieruchomości, a także sporządzaniem niezbędnej dokumentacji do celów prawnych i wyrysów z ewidencji gruntów.
Gdzie zatem znaleźć odpowiedniego fachowca? Chociaż urzędnicy pracujący w lokalnych wydziałach geodezji i architektury z pewnością znają wielu specjalistów działających w okolicy- zgodnie z prawem nie mogą polecić konkretnej osoby. Jednak w wielu gminach znaleźć można wizytówki, foldery, czy nawet całe listy specjalistów działających na określonym terenie. Oczywiście, najlepiej korzystać z pomocy geodetów poleconych przez znajomych- osobista rekomendacja to zwykle gwarancja dobrze wykonanej usługi. Pamiętajmy jednocześnie, że dobrze jest wybrać geodetę działającego lokalnie, na danym terenie. Fachowiec taki zna miejscowe realia, orientuje się w sytuacji, śledzi zachodzące na bieżąco zmiany. Nie oszukujmy się bowiem- czasem w urzędach panuje nieporządek, a mapy nie są na bieżąco aktualizowane, czy zgodne ze stanem faktycznym. Często można spotkać się z małymi samowolkami budowlanymi, których właściciele nie zdają sobie nawet trudu aktualizacji mapy- często nawet nie zdają sobie sprawy z tego obowiązku.
Osobną kwestią jest też kwestia kosztów. Z pewnością lepiej i taniej jest zlecić od razu jednemu geodecie przeprowadzenie całości prac, niż angażować do każdej pracy z osobna. Kompleksowa usługa zwykle kosztuje mniej- daje bowiem specjaliście trwalszy i długoterminowy angaż. Z kolei jeden człowiek zajmujący się całą procedurą od początku do końca będzie z pewnością najlepiej zorientowany przy wszystkich niuansach dotyczących budynku i terenu. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, począwszy od stworzenia i opracowania dokumentacji, stopnia skomplikowania pomiaru, na który duży wpływ ma sama trudność terenu, ale też okolicy w której określona działka się znajduje. Zasadniczo działki w mieście wymagają większej ilości zmian i aktualizacji, jakie trzeba nanieść, zatem koszty będą z pewnością wyższe, niż w przypadku prac prowadzonych z dala od dużych ośrodków.