Wykonywanie pomiarów przestrzeni

z17483230Q,Praca-geodety-to-czesto-wielogodzinne-pomiary-w-zmWyobraźmy sobie następującą sytuację. Mamy spór z sąsiadem. O kawałek ziemi, o przysłowiową miedzę. Sąsiad uważa, że należy przesunąć płot parę metrów w naszą stronę. A my uważamy, że się myli. Jak w tym momencie wykazać kto ma rację, a kto nie. W takich sytuacjach wzywamy geodetę. A jakie on ma zadanie? Ustalić wymiary przestrzeni naszej i sąsiada. Geodezja to właśnie nauka, która pozwala określić kształt i rozmiar powierzchni. W celu dalszej jej eksploatacji i nie tylko. To dzięki geodezji uzyskujemy różnego rodzaju mapy oraz inne opracowania graficzne terenu.

Wiemy już zatem co, ale nie wiemy jak. W jaki sposób geodeci mają dokonywać pomiaru powierzchni. Jest to zajęcie precyzyjne. I odpowiedzialne. Z pomocą przyjdą geodetom przeróżne narzędzia oraz instrumenty. A jednym z nich jest tachimetr. Ten optyczny instrument geodezyjny przydaje się do pomiaru odległości oraz kątów. Za jego pomocą zmierzymy kąty poziome oraz pionowe. Wykorzystywano go w klasycznej tachimetrii, a więc przy masowych pomiarach punktów terenowych. Wykorzystywano go również do sporządzania map w skali od 1:10000 aż do 1:25000. Ale na czym w ogóle polega badanie za pomocą tachimetru? Otóż polega ono na dokonaniu pomiaru sytuacyjno-wysokościowego wykonywanego za pomocą metody biegunowej. W ten sposób określa się położenie sytuacyjne punktów szczegółowych oraz dokonuje się niwelacji trygonometrycznej celem określenia wysokości badanych punktów.

Tachimetry optyczne to urządzenia znane od lat. Pierwsze powstały w latach 1960 – 1990. Od paru lat wykorzystuje się jednak tachimetry elektroniczne. W języku angielskim nazywa się je Total Station. Działa on na innej zasadzie. Dokonywany jest elektroniczny pomiar kąta pionowego i poziomego oraz elektrooptyczny pomiar odległości. Pomiar odległości dokonuje się czasem również za pomocą lasera. Te pomiary skutkują otrzymanie informacji o odległości poziomej oraz współrzędnych mierzonego punktu. Częścią, która umożliwia dokonywanie pomiarów jest pryzmat. Niekiedy stosuje się też zestaw pryzmatów. Od pryzmatu odbija się fala z dalmierza fazowego. Zarówno pryzmat jak również dalmierz fazowy znajdują się w tachimetrze. Odległość obliczana jest w oparciu o różnicę faz. Zakres pomiaru faz to od metra do kilku kilometrów.

Coraz częściej w pomiarach geodezyjnych wykorzystuje się tachimetry elektroniczne bezlustrowe. Tachimetry te cechują się tym, że umożliwiają one pomiar odległości bez użycia pryzmatu dalmierczego. Pomiar dokonywany jest inaczej. Od mierzonego przedmiotu lub folii odblaskowej odbija się fala albo impuls. Pozwala nam to na uzyskanie pomiaru odległości, aż do punktów niedostępnych. Maksymalna odległość to 200-300 metrów.

A ponadto dostępne są jeszcze inne tachimetry i instrumenty do pomiarów geodezyjnych. Te wszystkie narzędzia umożliwiają pomiar kształtu i odległości w terenie. Tak, aby móc wykorzystać je do dalszych zastosowań. Kolejny przykład zastosowanie elektroniki i optyki w służbie człowieka. Tak, aby możliwe były dalsze prace.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.