Ceny usług geodezyjnych

Każdy, kto planuje inwestycję musi zgromadzić niezbędną dokumentację. Nieodzownym jej elementem są mapy i wypisy przygotowywane przez uprawnionego geodetę. Wiąże się to z poniesieniem określonych wydatków. Przyjrzyjmy się zatem przykładowemu cennikowi usług geodezyjnych, aby wiedzieć, na jaki koszt się przygotować.
Jedną z najbardziej powszechnych usług z zakresu geodezji jest 
obsługa inwestycji. Geodeta jest niezbędny na każdym etapie, począwszy od przygotowania map początkowych, na których będą potem pracować architekci i projektanci, poprzez nanoszenie poszczególnych elementów w trakcie budowy, a kończąc na inwentaryzacji powykonawczej. Cena takich usług jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników. Po pierwsze bierze się pod uwagę wielkość inwestycji, obszar, na którym ma ona mieć miejsce, a także zakres prac. Zatem osoby planujące budowę domu jednorodzinnego zapłacą znacznie mniej, niż przedsiębiorstwa przygotowujące się do stworzenia nowej fabryki, albo deweloperzy projektujący nowe osiedle mieszkaniowe. W przypadku pełnej obsługi inwestycji trzeba wziąć pod uwagę kilka pozycji cennikowych. W pierwszej kolejności inwestor będzie zobowiązany zamówić mapę dla celów projektowych. Ceny wykonania takiej mapy wahają się od 1000 zł do około 2000 zł w zależności od wielkości terenu i trudności prac pomiarowych. Mapa ta trafia do architekta, który na niej nanosi swoje pomysły projektowe. W trakcie trwania budowy konieczna jest geodezyjna obsługa inwestycji. Polega ona na tym, że w razie potrzeby geodeta przyjeżdża na miejsce, dokonuje nowych pomiarów i aktualizuje mapy. Ponieważ nie można tego zakresu prac wycenić jednorazowo, dlatego też przyjęło się w tym przypadku stawkę godzinową, która w zależności od biura kształtuje się na poziomie 90 – 150 zł za godzinę pracy. Oczywiście wszelkie dodatkowe mapy i wyliczenia mogą być dodatkowo płatne w zależności od indywidualnych ustaleń z biurem geodezyjnym. Po zakończeniu budowy konieczne jest jeszcze przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej. To sprawia, że trzeba ponieść jeszcze jeden wydatek, tym razem na poziomie 1000 – 2000 zł. Wszystkie te koszty mogą ostatecznie zamknąć się w kwocie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy zł przy szczególnie dużych projektach. Nie jest to mały wydatek, zatem usługi geodezyjne powinny znaleźć się w kosztorysie inwestycji.
Geodeta może zarobić również przy innych projektach. Za podział działek na przykład trzeba zapłacić od 1500 zł do nawet 3500 zł. Wytyczenie budynku jednorodzinnego wiąże się z wydatkiem ok. 700 zł, a wytyczenie drogi kosztuje około 500 zł. Nawet tak wydawałoby się prosta praca, jak wykopanie studni, nie obejdzie się bez współpracy z geodetą i bez poniesienia kosztów rzędu 1000 zł.
To tylko niewielki skrawek zadań, przy których pomoc geodety jest niezbędna. Dlatego też osoby, którym udało się przejść całą procedurę i uzyskać tytuł geodety uprawnionego, na pewno nie będą narzekać na brak klientów i zleceń.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.