Geodezja dla każdego

Na pewno jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków kształcenia w ostatnim czasie jest geodezja. Jednak warto zapoznać się dokładnie z tymi zagadnieniami, bo faktycznie sprawdzenie, z czym wiąże się praca geodety, jakie trzeba mieć wykształcenie, uprawnienia, kwalifikacje, czy łatwo jest znaleźć pracę w tym zawodzie itd. są to aspekty niewątpliwie kluczowe. Geodezja dla każdego – jest to więc poradnik na temat tego, czym zajmuje się dziedzina, określana mianem geodezji.

Wiele uczelni kształci na kierunku geodezja, geodezja i kartografia. Często też te dziedziny są elementem programów nauczania w przypadku innych kierunków. Np. geografii, gospodarki przestrzennej, budownictwa i architektury. Nie oznacza to, że każdy absolwent tego kierunku, może podjąć pracę w zawodzie geodety – tzn. od razu, po studniach. Studia w Polsce nie dają uprawnień zawodowych. Uprawnienia są obwarowane różnymi czynnikami. Geodezja dla każdego jest to więc slogan, który niekoniecznie na pierwszy rzut oka jest zgodny z prawdą.

By zdobyć uprawnienia, trzeba zdać egzamin państwowy. By móc do niego przystąpić, także trzeba spełniać określone warunki, np. oprócz ukończonego konkretnego kierunku, trzeba mieć też udokumentowany staż pracy. Egzaminy są kilkustopniowe, gdyż tych stopni, uprawnień zawodowych w przypadku zawodu, jakim jest geodeta, jest naprawdę sporo. To wszystko dlatego, że geodezja to dość skomplikowana dziedzina, która wymaga poznania szczegółowych zagadnień i pojęć. Geodezja dla każdego może być to prawda w tym sensie, że ścieżka kariery, choć trudna i skomplikowana, może stać przed każdym otworem. Konieczna będzie jednak siła i determinacja, by otworzyć sobie drogę do kariery. Geodeta to osoba wykonująca bardzo ważny i ceniony zawód. Od pomiarów geodezyjnych wiele zależy.

Geodeta bierze udział w przygotowywaniu inwestycji, w pierwszym jej etapie. Musi pomierzyć działki pod budowę domu np. czy każdego innego budynku. Jest niezbędny przy podziale majątków, w skład których wchodzi ziemia czy zabudowania różnego typu. Często pomiary geodezyjne mają tutaj kluczowe znaczenia. Także w przypadku inwestycji drogowych praca geodety jest niezbędna. Trzeba jednak pamiętać, że ta profesja wiąże się ściśle z rynkiem budowlanym – ten ma zaś tendencję do występowania naprzemiennie okresów boomu i okresów spadkowych.

Dlatego geodezja dla każdego to nie koniecznie jest ten argument, który powinien być decydujący. Trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze będzie praca. To dość trudny rynek, a trzeba przyznać, że konkurencja jest coraz większa. I będzie coraz większa, gdyż było już wspomniane, że kierunki związane z geodezją cieszą się wielką popularnością. Geodezja dla każdego nie oznacza więc pracy dla każdego. Tym bardziej, że by faktycznie coś znaczyć w ty m zawodzie, nie wystarczy ukończenie studiów. Trzeba piąć się po szczeblach kariery i być gotowym na to, że wejście na te rynek, zdobycie sobie jako takiej pozycji zajmie co najmniej kilka lat, jak nie więcej, więc to trudne.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.