Kiedy warto zatrudnić geodetę?

z11267828IH,Nadzor-architekta-na-budowie-domu-jednorodzinnegoGeodeta to niezwykły fachowiec zajmujący się dokładnym pomiarem nieruchomości gruntowych. To on sporządza wszelkie mapy i plany zwane geodezyjnymi. Nie każdy wie, że geodezję zalicza się do jednej z najstarszych dyscyplin naukowych.
Natomiast dziś praktycznie każdy z nas korzysta z pracy tych specjalistów, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.  Jak to możliwe ? Odpowiedź jest prosta wszelkie zapisy dotyczące wymiarów działki znajdujące się w księdze wieczystej to efekt pracy geodetów.  Jeśli nasz dom lub mieszkanie ma księgę wieczystą to na pewno takie dane posiada. Większość osób pragnących kupić grunty, domek z ogródkiem czy mieszkanie poświęca sporo uwagi tak prostej sprawie jak to czy upragniona działka posiada taki dokument. Jej brak często zniechęca potencjalnych kupujących. Każdy chcący sprzedać powinien taką księgę ustanowić. Aby tego dokonać, geodeta musi dokładnie zmierzyć daną nieruchomość i nanieść odpowiednie zapisy na mapę. Zatem sprzedając czy kupując grunty bądź nieruchomości dane osoby korzystają z pracy geodety.
Kiedy jeszcze geodeta może okazać się potrzebnym specjalistą? Cóż, zakup działki to dopiero początek. Jeśli chce się postawić na gruntach jakąkolwiek nieruchomość to trzeba będzie poprosić o pomoc geodetę. Już po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń ten specjalista pojawia się na danej działce i dokładnie wytycza gdzie dany budynek powinno się umiejscowić. Dzięki temu ekipa budowlana wie, gdzie ma zacząć prace budowane. Geodeta powinien swoją pracę potwierdzić odpowiednim wpisem do dokumentu zwanego dziennikiem budowy. Co więcej, każde przyłącze sieci uzbrojenia terenu powinno być zinwentaryzowane przez tego specjalistę. Tego typu czynności powinny zostać także opisane w dzienniku budowy.
Z pracy geodety trzeba również skorzystać, jeśli właściciel gruntu zdecyduje się ją podzielić na kilka mniejszych. Do takich sytuacji może dojść, gdy np. chce sprzedawać działki lub zapisać je w testamencie paru osobom. Zdarza się również, że właściciel kilku sąsiadujących ze sobą działek chce z kolei je scalić. Wtedy również korzysta z pomocy geodety. Dzięki temu wszystko w dokumentach będzie zgodne z stanem faktycznym.
Ogólnie zaleca się, by mieszkając w danym domu lub mieszkaniu  chociaż raz sprawdzić jak wygląda księga wieczysta. Nigdy nie wiadomo czy np. wcześniejsi właściciele (np. rodzice) zadbali o porządek w papierach. Jeśli ma się takie możliwości w razie nieścisłości warto skontaktować się z geodetą, który ustali rzeczywiste pomiary. Tym samym będzie można usunąć wszelkie nieprawidłowości.  Z pewnością nie należy takiej sytuacji zostawiać bez żadnej próby wyjaśnienia wątpliwości. To bowiem może w przyszłości przyczynić się do licznych problemów.
Sytuacji, w których warto skorzystać z pomocy geodety jest znacznie więcej. Te opisane powyżej zalicza się do najczęstszych przypadków, w których zwykły Kowalski styka się z specjalistą z dziedziny geodezji. Z pewnością nie są to jednak jedyne okoliczności, w których można spotkać geodetę i korzystać z jego fachowej wiedzy. Obecnie coraz więcej osób pracujących jako geodeci zakłada własne firmy. Tym samym każdy może bez większych problemów zatrudnić tego fachowca.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.