Narzędzia do pomiarów przestrzeni

cl42_scheme_lAby umożliwić dokładną orientację w terenie na przestrzeni dziejów powstawały rozmaite rozwiązania. A jednym z nich jest kompas. Kompas to znane urządzenie służące do określanie stron świata. Ale istnieją różne kompasy – prostsze i te bardziej złożone. Do zastosowań amatorskich wystarczy prosty kompas. Zasada działania jest prosta – namagnesowana igła pokazuje gdzie jest północ, a gdzie południe. Na tej podstawie możemy dokładnie określić położenie stron świata.

Geodeci potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań. A z myślą o nich stworzony został kompas geodezyjny. Ten precyzyjne kompas posiada dokładny celownik. Kompas ten można zamocować na statywie geodezyjnym. Przydaje się on podczas opracowywania zdjęć topograficznych. Jest on w stanie mierzyć kąty poziome terenu. To niebywałe.

Innym wynalazkiem stworzonym z myślą o geodetach jest szpilka geodezyjna. Szpilka ta ma przekrój o średnicy 6 mm. Jej długość to około 30 cm lub 50 cm. Szpilkę geodezyjną wbijamy w ziemie, a następnie przyczepiamy do niej kawałek taśmy geodezyjnej. Stosuje się wtedy, kiedy mierzony odcinek jest dłuższy niż taśma geodezyjna. Przydaje się również do oznaczania trasy przebiegu przewodów, kiedy usiłujemy je zlokalizować wykrywaczem metalu.

Taśma geodezyjna, lub inaczej ruletka geodezyjna, to taśma, która służy do pomiaru odcinków o długości maksymalnie 100 metrów. Ma ona postać zwiniętej taśmy. Może być wykonana z metalu, a może być wykonana z tworzywa sztucznego. Zachowuje się jak zwykła rozwijana miarka. Rozwija się ją w trakcie pomiaru, posiada ona podziałkę milimetrową lub centymetrową. Pomocny przyrząd. Na rynku dostępnych jest wiele taśm lub ruletek geodezyjnych. Co więcej autorstwa markowych producentów. Jak można się domyśleć taka taśma powinna być solidna. Podczas rozwijania w terenie może natrafić na różne przeszkody terenowe. A więc często są one wykonane z solidnych stopów aluminium albo innych metali. Są nie tylko niełamliwe, ale również odporne na korozję. A co więcej spełniają one standardy uznawane w Unii Europejskiej. A nawet są zatwierdzane przez Główny Urząd Miar.

W geodezji przydatne są różnego rodzaju wykrywacze metalu. Na pewno widzieliście nie raz na filmie wojennym pana, który trzymał przed sobą metalowy kijek, a na jego końcu miał coś w rodzaju talerza. To urządzenie służy do wykrywanie tego co się znajduje pod powierzchnią ziemi. Mają one szerokie zastosowanie w wojsku ponieważ pozwalają wykryć miny oraz inne pułapki zakopane w ziemi. Pozwalają również wykryć różne „skarby” zakopane w ziemi. Są to rewelacyjne urządzenia wykorzystywane również w geodezji. Służą one do identyfikowania przebiegu instalacji w ziemi albo wyszukiwania przewodów elektrycznych w ścianach.

Liczne narzędzia pozwalają geodetom lepiej wykonać swoją pracę. We współczesnym świecie geodeta jest w stanie dokładnie określić odległość, zmierzyć kąty ukształtowania powierzchni, wyznaczyć odległość i dokonać wielu innych istotnych pomiarów. Geodezja to wspaniała dziedzina, ważna we współczesnym świecie.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.