Podstawowe zadania geodety

excavator-585455_1280Zawód geodety należy do grupy zawodów zaufania publicznego oraz cieszy się dużym uznaniem i prestiżem. Co prawda ci geodeci, którzy są zatrudnieni w urzędach mogą liczyć na szacunek porównywalny z tym, jaki mają inni urzędnicy, to już geodeci pracujący na własny rachunek są wysoko cenieni.
Za główne zadanie geodety uznaje się wykonywanie pomiarów powierzchni terenu. Jednak równie istotne jest przygotowywanie informacji z tych pomiarów, nanoszenie ich na mapy oraz przygotowywanie tych map. Niezwykle istotna jest rola geodety przy obsłudze budowy. Jego praca jest potrzebna właściwie przez cały okres trwania inwestycji. Po pierwsze dokonuje pomiaru terenu oraz przygotowuje mapy dla architektów i projektantów. W trakcie prac nanosi na mapy zarówno zaprojektowane, jak i wykonane już elementy aktualizując w ten sposób wszystkie dane. Dzięki jego pracy można łatwo zlokalizować przebieg różnych instalacji i uniknąć problemów z ich uszkodzeniem na kolejnych etapach prac budowlanych. Na koniec geodeta przeprowadza inwentaryzację powykonawczą i zajmuje się ewentualnymi formalnościami prawnymi związanymi ze zmianami terenu.
Geodeta pomaga również w odczytywaniu informacji ze zdjęć terenu. Zadania te, zwane 
kwazigeodezją, polegają na skalowaniu zdjęć i tworzeniu map na ich podstawie, aby potem uzyskać potrzebne informacje właśnie z pomiaru map. Ten rodzaj pozyskiwania informacji opatrzony jest jednak błędem statystycznym wynoszącym około pół metra.
Ważną rolę odgrywają również geodeci zatrudnieni w gminach. Do ich obowiązków należy nie tylko inwentaryzacja terenów wchodzących w obszar gminy, ale również 
udzielanie informacji mieszkańcom. To właśnie od gminnego geodety można uzyskać mapki i wyrysy niezbędne do wpisów do ksiąg wieczystych oraz do dokumentacji składanej razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Właśnie z tych zadań najczęściej korzystają zwykli obywatele.
Wszystkie te zadania sprawiają, że zawód ten wymaga zamiłowania i pasji. Specjalista w tej dziedzinie powinien cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną, aby bez trudności wykonywać pomiary w terenie, a także lubić pracę przy komputerze, jako że zdobyte informacje trzeba nanieść na mapy, a to często długa i żmudna praca. Dobry geodeta powinien mieć wysoko rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i umiejętność planowania przestrzeni, a także opanować rysunek techniczny. Nanoszenie pomiarów wymaga skrupulatności i dokładności, a różnorodność zadań wiąże się z dobrą organizacją pracy.
Zakres zadań i wymagane cechy sprawiają, że zawód ten nie jest dla wszystkich. Jednak ci, którzy zdecydują się na jego wykonywanie, będą mogli realizować się w niezwykle zróżnicowanej oraz dynamicznej pracy. Zawód ten jest szczególnie polecany osobom z umysłem technicznym, którzy lubią pracować przy komputerze, ale jednocześnie nie stronią od ruchu fizycznego na świeżym powietrzu i są gotowi na częste wyjazdy służbowe. Jeśli więc jesteś taką osobą, to praca geodety może być właśnie dla ciebie.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.