Czytamy mapy geodezyjne

Geodeta to w ostatnich latach jeden z najbardziej pożądanych, a zatem intratnych zawodów w Polsce. Mapy geodezyjne są jednym z podstawowych narzędzi pracy tych fachowców. Każdego roku wielu studentów walczy o miejsce na studiach wiedzę o tym, jak je prawidłowo wykorzystywać. Przeczytaj mapy z nami.

Informacje zawarte na mapach geodezyjnych.

Geodeta, wykorzystuje mapy, do określania wielu istotnych parametrów działki budowlanej. Mapy geodezyjne, w zależności od typu, dają nam istotne informacje dotyczące danego obszaru. Dzięki odczytaniu zawartych na nich informacji można dowiedzieć się, między innymi, jakie media znajdują się na danym terenie. Pozwala to oszacować koszty dostosowania terenu do zabudowania w pożądany sposób. Czytając mapy, mamy świadomość jak długo będzie trzeba będzie dostosowywać działkę do postawienia na niej budynku. Wszystkie te informacje, wesprą geodetę w wykonywaniu pracy.

Rodzaje map geodezyjnych

Proces zabudowania określonego obszaru jest wieloetapowy. Każdy z nich wymaga użycia innego typu informacji. Mapy geodezyjne, dzielimy na kilka rodzajów. Kryterium podziału jest moment, w którym wykorzystujemy informację, z konkretnej mapy.

Mapa zasadnicza

Rozpoczęcie procesu zagospodarowywania terenu, wymaga uzyskania podstawowych informacji na jego temat. Do tego celu wykorzystujemy mapy geodezyjne zasadnicze. Są to dokumenty uzyskiwane „ od ręki”, w Urzędzie Geodezji i Kartografii danego województwa, czy gminy. Informują one o rodzajach mediów, znajdujących się na danym terenie, a także o jego granicach.

Mapa do celów projektowych

Na kolejnym etapie zabudowy potrzebne jest rozstrzygnięcie, bardziej szczegółowych kwestii.
Dane są wówczas pobierane z tzw. mapy do celów projektowych. Są to, te
mapy geodezyjne, które mają największe znaczenie dla architektów. Umożliwiają one projektującym prawidłowe rozplanowanie przyłączy do budynku. Bez tego załącznika, niemożliwe jest rozpoczęcie tworzenia projektu.

Mapa inwentaryzacyjna

Finalizując budowę musimy zgłosić budynek do użytkowania. Wówczas korzystamy z map inwentaryzacyjnych. Są to mapy pozwalające na określenie szerokości działki, jeśli nie osoba zgłaszająca obiekt nie ma przy sobie. Każdy zgłaszany obiekt, wymaga osobnej mapy inwestycyjnej. Musimy, więc mieć przy sobie taką mapę dla budynku, ogrodzenia oraz przyłączy domu.

Zrozumienie kryteriów, według których dzielą się mapy, ważne jest nie tylko na Politechnice, gdy chcesz zostać wziętym geodetą. Pomaga również wtedy, kiedy jesteś gotowy wybudować własny dom. Nie zgubisz się wówczas w kartograficznej gęstwinie. Będziesz spokojniejszy. Zanim zdecydujesz się wybudować własny dom. Poznaj formalności. Dzięki temu, będziesz mógł bez stresu cieszyć się nowo podjętą inwestycją. Twój spokój i radość, z posiadania własnego domu, nie powinna być zmącona żadnymi trudnościami. Poznaj tajemnicze mapy geodezyjne już teraz. Da Ci to poczucie bezpieczeństwa, gdy rozpoczniesz realizację najważniejszego Twojego marzenia.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.