Wynalezienie komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych uczyniło nasze życie prostszym. Rozmaite narzędzia i instrumenty wykorzystują elektronikę po to, aby czynić nasze życie łatwiejszym. I ciekawszym. Geodezja to dziedzina, w której nowoczesna elektronika znajduje zastosowanie. Pomiar odległości, a także pomiar kątów to sfera, w której nie obejdzie się bez nowoczesnych urządzeń.
Aby uczynić pracę geologa łatwiejszą, a pomiary szybszymi i dokładniejszymi stworzony szereg rozwiązań. A jednym z nich jest skaner geodezyjny. Skanery te wyposażone są w systemy GPS, nowoczesną elektronikę i posiadają zasięg np. ponad 300 metrów. W skład takiego skanera wchodzić może mocny procesor 1,4 GHz, kilkaset megabajtów pamięci RAM, pojemny dysk twardy, nowoczesny system operacyjny, Ethernet, oraz inne rozwiązania znane z komputerów. A ponadto solidny statyw – na czymś trzeba go ustawić, spodarkę, solidny akumulator lub dwa, odpowiednie okablowanie, zasilacz, coś w czym można go transportować itd.
Skanery geodezyjne posiadają redukcję szumów, dokładność + 2 mm. A ponadto umożliwiają one szybkie oraz nieskomplikowane pomiary. Pomiary zarówno przestrzeni, jak również budynków oraz innych obiektów, które się tam znajdują. Są one w stanie zarejestrować zewnętrzne elementy struktury budynku oraz inne rzeczy. Potrafią zarejestrować różnorodne obiekty o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Przydają się do pomiarów na miejscach wypadków.
Ciekawym rozwiązaniem są laserowe skanery 3D. Są one w stanie odtworzyć topografię terenu. Urządzenia te są wyposażone w GPS, odpowiednią elektronikę i oprogramowanie. Są to takie komputery, ale wyspecjalizowane do określonego zadania. Umożliwiają one dokładne pomiary na odległości ponad 100 m. Posiadają one możliwość pracy przy świetle słonecznym, ale na tym nie koniec ich zalet. Niektóre są przenośne dzięki niewielkim rozmiarom. A w dodatku proces skanowania może być przeprowadzony zdalnie. A dane mogą zostać udostępniane poprzez odpowiednie oprogramowanie. Tak, że będzie można dane odebrać znajdując się w innym miejscu.
Geodezja to potrzebna i odpowiedzialna nauka. A dokładność pomiarów w geodezji to podstawa. Jak ostatecznie rozstrzygniemy przysłowiowy spór o miedzę? A taki spór może być kosztowny. Skąd dowiemy się gdzie można postawić budynek, obok jakiego elementu, w jakiej odległości i konfiguracji. Dzięki geodetom. Ale to nie wszystko. Geodeta, aby móc poprawnie wykonywać swoją pracę potrzebuje odpowiednich narzędzi. A z biegiem dziejów stają się one coraz dokładniejszy. Dalmierze pozwolą nam zmierzyć odległość. Tachimetry oraz teodolity pozwolą nam zmierzyć kąty. Igły oraz taśmy pozwolą nam odmierzyć i wyznaczyć odległość. A wiele innych instrumentów pozwoli nam całkowicie odtworzyć topografię wybranego terenu.
Technika w służbie człowieka. Obecnie możliwy jest bardzo dokładny pomiar terenu, a dane mogą być gromadzone w tzw. chmurze. Chodzi tutaj o chmurę w informatyce. W każdym razie cyfrowy zapis umożliwi dalszą obróbkę danych.