Projektowanie działki – jak się za to zabrać

Geodeta zajmuje się sprawami związanymi z przygotowywaniem planów geodezyjnych. Czyli musi wytyczyć plan działki itd. jest to bardzo ważne, dalszych planów na tej działce – np. planów budowlanych. Najpierw zatrudnia się geodetę, który musi właśnie wymierzyć działkę, to projektowanie działki jest bardzo ważne. Od tego zależy, jaki budynek tam będzie mógł powstać, jak duży. Działka musi być odpowiednio duża. Na pewno zanim dana osoba zdecyduje się na wybór planu domu lub zamówienie wykonania planu domu czy jakiekolwiek innej inwestycji budowlanej, musi zlecieć projektowanie działki. To, czy będzie można tam powstać mały czy duży budynek, o jakim kształcie, eskpozycji itd. zależy właśnie od tego, jakie będą wyniki pomiarów dokonanych przez geodetę.

Geodeta wytycza też działki p. budowlane, na terenach przeznaczonych pod zabudowę. Jeśli dana osoba prywatna czy też np. gmina, chce w danej miejscowości wytyczyć miejsca do budowy, to musi najpierw zamówić pomiary geodezyjne. Projektowanie działki jest więc tym wstępnym etapem. To geodeta zajmuje się z przygotowywaniem wytycznych co do tego, jakiej wielkości i o jakich kształtach działki mają na danym terenie powstać.

Projektowanie działki jest więc jednym z zadań geodety. Nic więc dziwnego, że osoba, która przygotowuje się do wykonywania tego zawodu, musi opanować do perfekcji sztukę projektanta. Musi także umieć obsługiwać specjalne programy komputerowe, które są niezbędne w pracy współczesnego geodety. Ta dziedzina, jak i wiele innych, przeszła więc w ostatnich latach rewolucyjne zmiany. Jednak nie oznacza to, że nią ma podstaw, które już były dawniej stosowane. Trzeba pamiętać o tym, że praca geodety wiąże się niedołączenie projektowaniem.

Projektowanie działki wymaga oczywiście skrupulatności, umiejętności dokonywania obliczeń , ale też wyobraźni i życiowego podejścia. To nie tylko chodzi o względy czysto formalne związane z wielkością i kształtem danej działki. Geodeta musi sobie umieć to zobrazować, jak w praktyce taki obiekt będzie na daje działce wyglądać. Musi wiedzieć, jakie powinny być odległości między budynkami, od drogi itd. Tak więc musi także orientować się w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa i mieć wiedze na ten temat. Musi też umieć orientować się w wytycznych, zapisanych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Częstym błędem inwestorów jest to, że nie sprawdzają oni, jakie są warunki zabudowy dla danego terenu, nie orientują się, jak duży budynek może stanąć na daje działce i zamawiają projekt, zanim będą pomiary geodezyjne. To błąd, gdyż na początek właśnie robi się geodezyjne pomiary i od tego w dużej mierze uzależniony jest właśnie wybór projektu budowlanego.

To obowiązująca zasada, nie warto postępować odwrotnie, gdyż trzeba będzie wtedy kupować drugi projekt, który uwzględnia to, jak dana działka faktycznie może zostać wytyczona i zagospodarowana. Inaczej nie będzie można jej zabudować w określony sposób. Projektowanie działki jest więc kluczowym czynnikiem. To zadanie należy do geodety.

W: projektowanie

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.