Praca w geodezji – kim jest geodeta idealny- zakres obowiązków geodety.

Geodezja nie jest dziedziną, w której wiedzę i umiejętności zdobywa się w prosty, łatwy i przyjemny sposób. Praca w geodezji wymaga specyficznych bardzo konkretnych predyspozycji. Poza odpowiednim kierunkiem studiów, trzeba również ukończyć wiele kursów dających odpowiednie uprawnienia. Pewnie dlatego pracodawcy tak cenią wykwalifikowanych geodetów. Wyszkolony geodeta jest wysoko opłacany. Jednak obowiązki geodety mogą się wydać monotonne i trudne do codziennego wykonywania. Jakie powinien mieć cechy? Jakie są jego obowiązki? Oto kim jest i jak pracuje geodeta.

Kim jest geodeta?

Młodzi ludzie aspirujący do zawodu geodety, już po maturze powinni zacząć dążyć w tym kierunku. Geodeta musi mieć bowiem skończony jeden z dwóch pokrewnych kierunków studiów. Jeden, z nich to oczywiście geodezja. Kandydaci na ten kierunek muszą zdawać na egzaminie dojrzałości takie przedmioty, jak geografia, czy fizyka, z astronomią. Jakimi cechami, powinien się wyróżniać człowiek, dla którego jest praca w geodezji? Wymagań jest dość dużo.

Po pierwsze i najważniejsze geodeta musi być bardzo sprawny fizycznie. Praca w geodezji to bowiem praca w terenie, wymagająca dobrego wzroku. Nikt, kto ma problemy z oczami, nie powinien myśleć o zawodzie geodety, gdyż może go to kosztować zdrowie, a swoich obowiązków, nie będzie umiał wykonywać na satysfakcjonującym poziomie.

Geodeta to osoba ambitna, która nie boi się godzin spędzonych nad mapami i projektami. To osoba skrupulatna i dokładna. Praca w geodezji to przede wszystkim liczby, diagramy i rysunki. Sprawia to, że niezbędna, w tym zawodzie staje się wyobraźnia przestrzenna. Zdolność ta pozwala geodecie prawidłowo tworzyć oraz odczytywać dokumenty. Bez niej praca w geodezji jest, więc praktycznie niemożliwa. Może być jednak tylko znacznie utrudniona. Wszystko zależy od osoby, wykonującej ten zawód.

Geodeta powinien być osobą, której zależy na samodoskonaleniu. Liczne kursy na uprawnienia geodezyjne, który trzeba skończyć pochłaniają sporo czasu i jeszcze więcej energii. Jeśli nie jesteś zdeterminowany, nie masz chęci nieustannego poszerzania swojej wiedzy, o nowe normy i rozporządzenia dotyczące geodezji, może być Ci trudno.

Praca w geodezji w praktyce- gdzie szukać, jakie są wymagania pracodawców?

Dziś wiele rzeczy znajdujemy w Internecie. Kiedy wpisałam w wyszukiwarkę frazę
praca w geodezji”, dotarłam do kilkunastu portali z ofertami pracy w tym zawodzie. Nie wgłębiałam się w proponowane w nich zarobki, ale jak wiadomo nie należą do niskich. Ponadto wykształcenie techniczne na kierunku geodezja daje szereg rzadkich i konkurencyjnych na rynku pracy umiejętności Bez problemu analizujesz rysunki i liczby? Jesteś sprawny fizycznie, a do tego informatyka nie ma dla Ciebie tajemnic? Nie masz pomysłu na swój rozwój zawodowy? Zostań geodetą. Twój wysiłek włożony w kształcenie się na pewno zostanie doceniony na rynku pracy. Nie zawsze będzie łatwo. Jeśli jednak jesteś ambitny, a zarazem rozsądny osiągniesz cel.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.