Urządzenia do pomiaru odległości

DALMIERZ_LASEROWY_MIERNIK_ODLEGL_[391]_1200Geodezja to wspaniała dziedzina. Zasadniczo zajmuje się ona ukształtowaniem terenu oraz dokonywaniem pomiaru ziemi. Jest to istotne. Kiedy mamy przysłowiowy spór o miedzę z naszym sąsiadem to na pomoc wzywamy geodetę. A on pozwoli nam ustalić jaki obszar do kogo przynależy i po czyjej stronie jest racja. To dzięki geodetom powstają mapy, profile oraz inne opracowania. Opracowania, a także dokumenty, które mają znaczenie prawne. Co więcej dzięki geodezji dowiemy się czy dany obszar ziemi nadaje się pod budowę, czy też nie. Ale aby móc spełniać swoje zadanie geodeta potrzebuje odpowiedniego sprzętu.

Jednym z podstawowych instrumentów wykorzystywanych w geodezji jest dalmierz. Jest to przyrząd służący do pomiaru odległości. Dalmierze mogą być optyczne, mogą być elektromagnetyczne, a mogą również być laserowe. Najprostszym dalmierzem jest oczywiście dalmierz optyczny. W przypadku tego dalmierza obserwacja obiektu odbywa się za pomocą dwu obiektywów. Obiektywy te są ustawione niemal równolegle do siebie, znajdują się w bazie. Następnie dokonuje się pomiaru kąta paralaksy, który tworzy oś optyczna obu obiektywów. A kąt paralaksy jest odwrotnie proporcjonalny do odległości od celu.

Dalmierze elektromagnetyczne to bardziej zaawansowane urządzenia. Jego działanie jest inne, aniżeli w przypadku dalmierza optycznego. Do interesującego nas przedmiotu wysyłany jest sygnał radiowy, który następnie powraca do dalmierza. Odległość wylicza się na podstawie czasu, jaki sygnał potrzebuje na dotarcie do przedmiotu i z powrotem. Alternatywnie w dalmierzach o fali ciągłej wykorzystuje się w tym celu fale elektromagnetyczne. A odległość wylicza się na podstawie różnicy tychże fal.

Dalmierze elektromagnetyczne mają zastosowanie w radiolokacji, radionawigacji oraz radio-geodezji.

Ciekawym rodzajem dalmierza jest dalmierz laserowy. Jak sama nazwa wskazuje do pomiaru odległości wykorzystywany jest laser. Laser wysyłany jest w stronę obiektu, a następnie po odbiciu wraca on do źródła. Czas, w jakim laser przebędzie drogę służy do pomiaru odległości. Dalmierz laserowy ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje go policja, wojsko, golfiści, budowlańcy, myśliwi. Dalmierz ten umożliwia bardzo dokładny pomiar odległości – nawet do kilkudziesięciu milimetrów. A ponadto dalmierze laserowe potrafią wyliczać pola powierzchni oraz objętości. A te bardziej rozbudowane wykorzystują nawet twierdzenia Pitagorasa oraz funkcje trójkątów do wyznaczania niedostępnych długości. A te najbardziej zaawansowane są w stanie wykorzystać wartości kątów pionowych. Ponadto wiele dalmierzy posiada złącza Bluetooth.

Tak więc do pomiaru odległości wykorzystywane są narzędzia bardziej zaawansowane niż rozwijana miarka. Nie musimy już dosłownie mierzyć w stopach. Wystarczy zakupić odpowiedni do naszych potrzeb dalmierz. Zależnie od tego czy chcemy coś postawić na naszym ogródku, zapolować na grubego zwierza, czy zrobić co innego – znajdziemy coś dla siebie. A geodeta dokona trafnych pomiarów pozwalających rozstrzygnąć niejeden spór.

W: geodezja

Ostatnie wpisy:

Zawód geodety Zawód geodety
Zawód geodety i jego zalety Zawód geodety i jego zalety
Praca dla geodety Praca dla geodety
Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę! Przeczytaj zanim wynajmiesz geodetę!

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Dla geodetów. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.